היום השני: טרבלינקה

17,000.
17,000 אנשים נרצחו ביום בודד במחנה ההשמדה טרבלינקה.
17,000 אבנים מונחות באדמה הקירחת מצמחייה. אבן אפורה קטנה ומחוספסת לוקחת על עצמה את התפקיד של להנציח חייו של אדם, אך התפקיד הזה גדול עליה.
האבן הזאת לא יכולה לספר לי אפילו לא סיפור אחד על אותו האדם, היא לא מראה לי מי הוא היה ואת מי הוא אהב, אפילו את שמו של האדם היא לא יודעת לספר לי. אז איך זה אפשרי לראות את ים האבנים האפורות ולא להתעצבן, כי אותי זה עצבן. מספרים בלתי נתפסים של אנשים שהלכו מהעולם הזה וכל מה שזכו לו היא אבן קטנה ואפורה.
אבל אז במחשבה שנייה, רגע לפני שמחליטים להתעצבן, מבינים.
מבינים שהם זכו יותר מכולם. הם זכו להיות אותם האנשים שבזכותם אנו עומדים וחיים כאן היום ובעקבותם מגיעים לפולין, ולכן כשאתם מגיעים לטרבלינקה תבחרו אבן קטנה ואפורה ותגידו תודה ותזכרו אותו, תזכרו את אותו האיש שאף אחד לא יודע מי היה.
Ariel

our pictures from Treblinka

 

 

 

קצת על המקום: טרבלינקה

טרבלינקה הוא מחנה השמדה שהופעל על ידי האס אס. המחנה הוקם באזור דליל אוכלוסין מכוסה יער ומוסתר בחורש. המחנה הוקם בשנת 1942 סמוך למחנה העבודה טרבלינקה, שהיה קיים לפניו, ומכאן שמו של מחנה ההשמדה. לבניית המחנה נוצל כוח עבודה של אסירי מחנה העבודה, אשר לא ידעו על ייעודו של המחנה החדש.
הרציחות במחנות ההשמדה היו חלק מהשמדת יהודי אירופה הכבושה על ידי גרמניה הנאצית המהלך מלחמת העולם השנייה. אומדן כל הנספים בטרבלינקה נע בין 870,000 ל-880,000 בני אדם, מהם 99.5% היו יהודי.
מחנה ההשמדה השתרע על שטח של כ-200 דונם והוקף בגדר תיל גבוהה. האסירים נטעו עצים ליד הגדר על מנת להסתיר את המתרחש בתוך המחנה.
המחנה חולק בפנים לשני חלקים: באחד מהם הוקמו צריפי המגורים עבור הצוות הנאצי, מחסנים ובתי-מלאכה, ובחלק השני, המבודד משאר המחנה בגדר גבוהה, עמדו תאי הגזים .
תאי הגזים, כל אחד בגודל של 4 מ"ר, הותקנו במבנה לבנים. מנוע דיזל, שהוצב בסככה בסמוך למבנה, החדיר גז חד-תחמוצת הפחמן לתוך התאים באמצעות מערכת צינורות שחוברו לתקרת התאים ובקצוותיהם ראשי מקלחת רגילים, שיצרו, לשם הטעיה, רושם של בית-רחצה. במרחק של 150-200 מטרים ממזרח לתאי הגזים נחפרו בורות ענקיים לקבורת הנרצחים.